Header Ads   Header Ads

Arbitraj Nedir? ve Arbitraj Nasıl Yapılır?

 

Arbitraj Nedir ve Nasıl Yapılır?

Arbitraj, yatırım araçlarında kullanılan bir terimdir ve en kısa tanımlamasıyla arbitraj bir tür kar elde edebilme yöntemidir. Arbitraj Nedir? Basit bir şekilde özetleyecek olursak, bir maddi varlığı ucuz olduğu bir piyasadan satın alıp, daha pahalı olduğu bir piyasada satmak demek. Bu şekilde işlem yaparak kar elde etmiş olan bir kişi ise, arbitraj yapmış ve arbitraj karını elde etmiş olur.

Arbitraj yapılmadan önce, kullanıcıların dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu makalede, arbitrajın ne olduğunu, risklerini, nasıl yapılabileceğini ve yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiği bilgilerine yer verildi.

 

Arbitraj Nedir

Arbitraj Nedir?

Arbitraj; yatırım yapmak istenilen varlık farklı marketlerdeki değerleri karşılaştırılarak, en düşük olduğu market üzerinden satın alınıp, en yüksek olduğu market üzerinde satarak kar etmenizi sağlayan bir işlemdir.

Tanımlamasına baktığınız zaman kolay ve etkili gözüken arbitraj yöntemi çok zorludur ve tecrübe, bilgi birikimi gerektirir. Yeni başlamış ya da az deneyime sahip yatırımcıların, bu yöntem ile kar elde etmesinden öte zarar etmesi dahi söz konusu olabilir.

Peki, Neden?

Klasik takip sürelerine bakıldığı zaman takip sırasınca tüm marketlerin hemen hemen eşit değerde seyrettiği gözükür. Arbitraj fırsatını elde edebilmek için manuel bir yöntem uygulanarak bilgi alınması gerekmekte. Ve günümüzde market hareketlenmeleri hızlı bir şekilde ilerlediği için bu bilgiye erişmek, ve işlemi yapıp kar fırsatını elde edebilmek için deneyimli ve hızlı olmak gerekmekte.

Bu işlem için üretilen çözüm ise, bu işlere özel üretilmiş yazılımlar aracılığı ile hedefe ulaşmaktır. Bu yazılımlar sayesinde farklı marketlerde oluşan piyasa hareketlerini gözlem altına alıp iki farklı markete aynı anda emir verdirerek risksiz bir arbitraj yapılabilir. Fakat burada da deneyimin öneminden bahsetmek gerek.

 

Arbitraj Hangi Alanlarda ve Nasıl Yapılır?

Arbitraj bütün hisse senedi, altın, döviz piyasalarında geçerlidir. En yaygın olarak kullanıldığı alan ise, hareketliliği ve kar oranından dolayı altın ve döviz piyasalarıdır. Nedeni ise tüm ülkeler içerisinde birden fazla altın borsaları vardır ve her biri kendi para birimleriyle ölçülmekte. Türkiye’de bulunan altın borsası ile Amerika’da bulunan altın borsası üzerinden yatırım yapma işlemi sırasında, aradaki döviz kuru farkından dolayı arbitraj fırsatı ortaya çıkabilir. Kar olasılığı daha yüksek gözüken borsa üzerinden emir verilerek kar sağlanılabilir.

 

Kripto Para Piyasalarında Arbitraj

Arbitraj, kripto para piyasalarında yapılabilir. Bilindiği gibi, bir çok veri yerli ve yabancı kripto para borsası bulunmaktadır. Ve bu borsalarda tüm kripto para birimlerinin fiyatları ticaretinin yapıldığı borsaya göre değişmektedir. Bu bilgiden yola çıkarak A borsasından daha uygun fiyata bulduğunuz bir kripto parayı satın alarak, fiyatı daha yüksek olan B borsasına aktarıp kar elde edebilirsiniz. Fakat kripto para piyasalarında bu hareketleri yaparken çok dikkatli ve planlı olmanızda yarar var.

Örneğin, arbitraj hesabını yaparken kripto para borsalarının alım satım komisyonlarını ve çekim yaparken kestikleri ücretleri hesaba katmalısınız. Bilindiği gibi, kripto para borsalarında kullanıcılar alım satım işlemleri için belirli miktarlarda komisyon ücreti almakta. Aynı şekilde bu borsalar, çekim işlemlerinde de yatırımcılardan bir miktar ücret alır. Arbitraj işleminde kar elde edebilmek için, alım satımını yapacağınız kripto varlığın fiyatının üzerine ek olarak borsalarda ki bu ücretleri de göz önünde bulundurmalısınız ve hesabınızı buna göre yapmalısınız.

Bunların beraberinde kripto para borsalarında çekim süreleri de bir hayli önemlidir. Örneğin bir kripto varlığı ucuz olduğu bir borsa üzerinden aldıktan hemen sonra, arbitraj işlemini tamamlamak için fiyatın pahalı olduğu bir borsaya çekim yapmanız gerekmekte.  Fakat bu çekimin süresi uzun sürerse, iki borsa arasında ki fiyat farkı kapanabilir ve arbitraj yapma fırsatı ortadan kalkabilir. Hatta bu olay, yatırımcının zarar etmesine dahi neden olabilir. Bu sebeple, borsaların alım, satım, çekim ücretleri ve çekim sürelerini göz önünde bulundurmalısınız.

 

Kripto Paralar İçin Arbitraj Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Her yatırım işleminde olduğu gibi arbitraj işlemi de riskler taşımakta. İyi ve karlı bir yöntem fakat kullanıcının deneyiminin güçlü olması gerekmekte.

Bu yüzden;

  • Yeni başlamış ya da az bir deneyime sahip yatırımcı iseniz bu yöntemi uygularken düşük miktarlarla işlem yapmayı tercih edebilirsiniz.
  •          Borsaları iyi araştırın ve analizler yapın.

  •      Deneyimli ve güvenilir yorumcuların yazılarını okuyun, gerekirse iletişime geçip fikir almaya çalışın. 

  •      Her zaman işlemlerde risk olduğunu aklınızdan çıkarmayın ve küçük adımlar ile ilerleyin.


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski