Header Ads   Header Ads

CryptoShuffler Virüsü Nedir? Bitcoin İşlemleri Gerçekten Gizli mi?

CryptoShuffler Virüsü Nedir? Bitcoin İşlemleri Gerçekten Gizli mi? 

Türkiye Dünya çağında kripto paralara en çok yatırım yapan ülkelerden biri konumunda. Peki bitcoin işlemleri gerçekten gizli mi? Her gün milyonlarca lira yatırım alan bu kripto paraların işlemlerinin gizliliği konusunda yeterince bilgiye sahip miyiz sizce? Bitcoin ve kripto varlık işlemleri ne kadar gizli veya gizlilik için bizler bir şey yapabilir miyiz? Bu yazımızda bu soruların cevabını elimizden geldiğince vermeye çalıştık.

 

CryptoShuffler Virüsü Nedir? Bitcoin İşlemleri Gerçekten Gizli mi?

Bitcoin Güvenli mi?

Bitcoin yatırımı, günümüzdeki güvenilir yatırım araçlarından bir tanesidir. Sahip olmuş olduğu blockchain teknolojisi, yapılan siber saldırılara karşı sağlam bir alt yapıya sahip. Bu ağ üzerinde gerçekleşmekte olan tüm işlemler, geri döndürülemez ve değiştirilemez bir şekilde şifreleme algoritmalarıyla işlenmektedir. Bu sayede yatırımı yapan ve yatırım piyasaya süren güvenli bir ilişki kurmuş olur.

 

Bitcoin Gizli mi?

Bitcoin’e yatırım yapabilmek için bir borsada hesap açmanız gerekiyor (Binance'e Nasıl Kayıt Olunur?)  ve bu hesabı oluştururken bir çok borsada T.C. Kimlik numaranızı da belirtmeniz istenmekte. Merak etmeyin verdiğiniz bu bilgiler borsadaki başka insanlar tarafından görülemez veya ulaşılamaz. Bitcoin işlemlerinin tam olarak gizli olduğunu söyleyemeyiz, sizin yaptığınız işlemleri bir başka yatırımcılar kimliksiz olarak görebilirler. Verdiğiniz bilgiler sistemde gizli tutulamkta ve başkaları bilgilerinize erişemez tabi hacker grupları borsayı hackleyip gizli bilgileri ele geçirmediği sürece. Kısaca, işlemleriniz güvenli bir sistem üzerinde yapılır fakat %100 gizli değildir.

 

Sonuç olarak; Bitcoin üzerinde yapılan işlemler %100 gizli değil fakat farklı bir yatırım sistemiyle kıyaslandığında denk gelinebilecek en güvenli sistemlerden bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz. Sistemin güvenilirliğinden her ne kadar emin olunsa da bireysel önlemlerinizi almayı unutmayın. Bitcoin ne kadar güvenli olsa da işlemlerin yapıldığı bilgisayar, telefon vs. Virüs kapabilir bunların en bilindiği kopyala yapıştır virüsüdür. Bu virüsten bahsetmek gerekir ise.

 

Bitcoin Virüsü Nedir?  CryptoShuffler Nedir?

Bitcoin kopyala yapıştır virüsü yani CryptoShuffler  olarak da adlandırılan bu virüs bir kripto varlık cüzdan adresini algıladığı anda direkt adresi bir başkasıyla (kendi adresleri) ile değiştirir. Siz eğer ki bu durumu fark etmeyip kripto para gönderimini gerçekleştirirseniz ödemeyi göndermek istediğiniz kişi/kurum değil CryptoShuffler’ın arkasında ki kişiler alır. Bu virüsü yediğinizi fark ettiğiniz zaman ne yapmalısınız? Bilgisayarda önemli bir belge yok ise bilgisayara direkt olarak format atmanız sorunu kökten çözecektir fakat bilgisayarda ki dosyalar hayati önem taşıyor ise kaliteli bir anti-virüs programını bilgisayarınıza kurup tüm diskleri tam tarama ile taramalısınız virüs programı bu virüsü yakalayabilir ve silebilir ise tekrar bir deneme yapın yapıştır dediğiniz zaman farklı cüzdan değil de sizin kopyalamış olduğunuz cüzdan adresi yapışıyor ise virüs bilgisayardan silinmiş demektir. Fakat yine de farklı programlar da kurup tekrar tarama yapmanız ve bundan sonra ki tüm işlemlerinizde bu konuya dikkat etmeniz daha sağlıklı olacaktır.  

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski