Header Ads   Header Ads

Değiştirilemez Token (NFT) Nedir

Değiştirilemez Token (NFT) Nedir

Değiştirilemeyen token (NFT) nedir? Fungibelve not fungibel arasındaki farklar nedir? NFT’ye dair öğrenilmesi gereken şeyler bu makalede yer almakta.

 


Binance Borsasına Ömür Boyu %10 Komisyon İndirimli Üye Olmak İçin TIKLA!
Gate İo Borsasına Ömür Boyu %10 İndirimli Üye Olmak İçin TIKLA! 


Değiştirilemez tokenler (NFT)

Fungible olmayan token’lar (NFT), gerektiği kadar fazla çoğaltılamayan benzersiz bir kripto jetonlardır. NFT’ler dijital alanlarda kıtlık yaratabileceğinden, genelde dijital koleksiyon şeklinde de adlandırılırlar. Dijital ticaret kartları ve sanat eserleri de bunun bir parçasıdır. Şimdiden 100.000 Euro’nun üzerindeki fiyatlarla işlem gördü.

 

Fungibelve not fungibel arasındaki fark nedir?

NFT’leri bu kadar özel yapanın ne olduğunu anlayabilmek için, önce değiştirilebilir ve mantar olmayan kelimeleri arasındaki farkı bilmek, anlamak gerekir. Bir şey değiştirilebilir olduğu zaman, bir şeyin homojen olarak değiştirilebileceği anlamına gelir. Bunun gerçek dünyada ki örnekleri, banknotlar veya değeri olan metallerdir: 5 gram saf altın, başka 5 gram saf altın kadar değerlidir. Ve bir kişiye 20 dolarlık bir banknot verirdikten sonra, aynı banknotu iade etmeseler de fark etmez.

Bir şey değiştirilebilir olmadığı zaman tüm bunlar değişir. İlk baktığınız zaman iki nesne aynı görünse de, iki nesne de onları yeri doldurulamaz veya değiştirilemez kılan benzersiz bilgi ve özelliklere sahiptir.

Mukabili olmayan bir şeyin bir örneği, bir otobüs bileti olabilir. Otobüs biletleri ilk bakışta aynı gelir göze, ancak her bilet farklı bir yolcunun adı, varış yeri ve koltuk numarasını içerir. Bu nedenle, bir otobüs biletini bir başkasıyla değiştirmek ciddi sonuçlara yol açabilir. NFT’ler dijital alanda benzer özelliklere sahip.

Fungible olmayan tokenlar ile normal tokenlar arasındaki fark nedir?

Değiştirilemeyen belirteçler, dijital alandaki şeylere sınır koyabilir ve onları benzersiz bir biçimde temsil edebilir. Bitcoin veya Ethereum gibi diğer birçok token veya kripto varlık birimi takas edilebilir. Birine Ethereum gönderdiyseniz ve karşılığında ondan bir ether aldıysanız, arada bir fark göremezsiniz.

Aynısı token’lar için de geçerlidir: çoğu token şu anda Ethereum’un ERC-20 standardına dayanmakta. Basitlik adına, bu tokenların her birinin 10 dolarlık banknotu temsil ettiği düşünülebilir. Bu tokeni birine gönderir ve iki hafta sonra bu tokendan bir tane daha alırsanız, bu token diğeriyle aynıdır.

 

Şu anda NFT’nin en büyük kullanım alanları nelerdir?

 

Oyun

Fortnite, CS: GO, World Of Warcraft veya League of Legens gibi popüler oyunlar nadir silahların veya görünüşlerin satışı şu anda yasaktır. Bir oyundaki görünümleri veya eşyaları farklı bir oyunda kullanmak mümkün değildir. NFT’ler öğeleri transfer etmek ve sahipli haklarını atamak mümkün olacaktır. Bu, hevesli oyuncuların karşılaşmış olduğu en büyük sıkıntılardan bazılarını çözmeye yardımcı olacaktır.

 

Sanat

Dijital dünyada telif haklarınızı korumak ve para kazanmak bir çok zaman sanatçılar için ise bir kabustur. NFT’ler aracılığı ile birileri bir sanat eserini satın alabilir ve blok zincirin sahipliğini kanıtlamış olduğu bir sanal alanda sunabilir. Bu, sanatçılara eserlerinin telif haklarını korumalarına ve satışta elde edilen karın büyük bir bölümünü de güvence altına almalarına olanak tanır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski