Header Ads   Header Ads

Kendi Kripto Paranızı Nasıl Oluşturabilirsiniz ?

Kendi Kripto Paranızı Nasıl Oluşturabilirsiniz ?

Kripto paraya olan ilgi ve alakanızı sadece yatırım ile sınırlı tutmayıp, bir tık daha ileri götürmeyi düşünür müsünüz ?

Mesela kendi kripto paranızı oluşturarak?

 

kendi coinini oluştur

Kendinize ait kripto paranızı oluşturmaya token ve coin arasında ki farkı öğrenerek başlayalım. Token zaten var olan bir blok zinciri üzerine oluşturulmuş bir kripto paradır. Coin ise kendine ait bir blok zincire sahiptir.

 

Kripto Para Oluşturmak için ilk adımı ne olmalı?

İlk adımınız tercihinize karar vermeniz olmalı, ya yeni bir blok zinciri oluşturmalısınız ya var olanı fork’lamalısınız. Hangisini seçeceğinize karar vermelisiniz.

Tabi her iki karar içinde büyük bir teknik bilgi donanımına ve iyi derecede bir kodlama yeteneğine sahip olmanız gerekmekte. Kendiniz bilmiyorsanız da bilen biriyle çalışmanız iyi olacaktır.

Bunların yanı sıra, Github’da bulunan açık kaynak kodlarından yararlanıp, üzerlerinde değişiklik yaparak da belirlediğiniz isim ile Blok zinciri oluşturabilirsiniz.


Teknik Bilginiz ve Donanımınız Yoksa Ne Yapabilirsiniz ?

Kripto Para oluşturma platformlarından yararlanabilirsiniz. Orta düzeyde bir bilgisayar yetisine sahip olduğunuzu ve kripto paraların dünyası ile ilgili olduğunuzu düşünelim. Bu ilginiz ile kripto para oluşturma siteleri üzerinden kendi kripto paranızı oluşturabilirsiniz. Zaten bu siteler, size gereken her şeyi verecektir ve sizden sadece oluşturacağınız kripto paranın logosunu, maksimum arzını vb. Teknik özelliklerini belirlemenizi isteyecektir.


Oluşturduğum Token’lar veya Coin’ler Nasıl Kullanılır ?

Akıllı sözleşme ile destek vererek coin’lerinizi halka açık bir hale getirmek muhtemel olabilir. Tokenler için ise varlık temsilcisi olarak hiçbir finansal değere sahip olmasa dahi oluşturulabilirler.

Yeni bir blok zinciri oluşturmak bilgi birikimi, emek ve zaman isteyen bir iştir. Bu iş üzerine detaylı araştırmalar ve çalıştırmalar sürdürmelisiniz. Fakat token oluşturma gayet basit bir işlemdir: varolan sistemlerden faydalanılabileceği için fazla bir emek harcamanız gerekmez. Ciddi bir amacınız yok ise oluşturduğunuz tokenin varlığını dahi unutabilirsiniz...

Eğer proje için ciddi düşünmekte iseniz:

 Projenizde başarılı bir hale gelebilmek için oluşturduğunuz token ya da coine bir değer vermek, satışı için insanların ilgisini çekebilmek ve insanları projenin geleceğine dair ikna etmek en önemli maddelerdendir. Küçük miktarlarda komisyon alınarak yapılan sözleşmeler, siteler üzerinden düşük bir meblağ ödeyerek hazır token yaratmak, işin en kolay tarafı.

İşin zor olan kısmı oluşturduğunuz paraları halka açabilmek, tercih edilesi bir hale getirmek. Bunu başarabilmek için tüm işiniz ve gücünüz yarattığınız coin ya da token olmalı. Bunlara rağmen yien başarısızlık ile sonuçlanan bir proje girişimi söz konusu olabilir. Kolay bir durumdan bahsedilmemekte fakat bunu başarmak imkansızda değil. En azından bu işlere ilginiz ve markınız söz konusu ise sizin için denenmesi gereken bir iş olabilir. Tabi bütün riskleri göze alarak!

 

 


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski