Header Ads   Header Ads

Kripto Para Nedir?

 Kripto Para Nedir?

Kripto para çeşitleri, güvenlik için kriptobilim kullanılarak matematiksel olarak şifrelenen dijital ve kripto para birimleridir. Aslında bu coinler, uzun yıllardır banka kartlarında, sanal kartlarda veya sanal ortamda gerçekleştirilen herhangi bir işlemde kullanmaktadır. Paranızın çoğunu banka kasasından çıkmadan harcarsınız. Bu açıdan sistemde sadece dijital değişimler olduğu için bu coinler de bir anlamda kripto paradır. Yeni nesil kripto paraların temelde bu mantıkla çalıştığı söylenebilir. Dünyadaki diğer para birimlerine göre çekici ve sevilmesinin temel nedeni organik bir yapıya sahip olmasıdır. Bu nedenle, henüz merkezi hükümet veya yetkililer tarafından kontrol edilmemektedir.

Kripto Para Nedir?


Kripto Para ve Reel Para Farkı

Kripto para işleyişi ile normal para arasındaki farklar şu şekildedir:

  •          Bankacılık sistemi, madeni paraların merkezidir, ancak kripto para birimleri genellikle merkezi değildir.
  •          Geleneksel para sisteminde devlet, kişinin rızası olmadan kripto para yaratamaz veya el koyamaz ancak merkez bankası gerekli görürse paraya el koyabilir.
  •          Reel paraların basılması hakkı vardır. Buna karşın kripto paralar blok zinciri sistemi tarafından üretmektedir. Bu açıdan kripto para birimlerinin miktarı ve süresi, kripto sistemin oluşturulması sırasında belirlenecektir.
  •          Kripto para üretimi/çıkışı, ağ kullanıcıları için karmaşık matematiksel şifrelerin şifresi çözülerek dağıtılmış bir ağ üzerinde gerçekleştirilir.

Kripto Para Tarihi

1990'lardan bu yana, teknolojik atılımlar zamanı, dijital para birimleri oluşturmak için birçok girişimde bulunulmuştur. Flooz, Beenz ve DigiCash gibi sistemler geliştirilmiştir. Ancak bu çabalar dolandırıcılık, mali sıkıntı ve iç çekişmeler nedeniyle başarısız olmuştur. Buna karşın tüm bu çalışmalar, üçüncü bir güvenilir yaklaşım fikrini geliştirmiştir. İlk kripto para birimi olan Bitcoin, 2009 yılının başlarında Satoshi Nakamoto kod adını bulan kişi tarafından geliştirildi. Ağın blockzinciri ile korunması ise giderek yaygınlaşmasına neden olmuştur. Böylelikle kripto paraların kullanımı artmıştır.

Kripto Para Nasıl Üretilir?

Kripto paralar, merkezi otoritelere veya hükümetlere bağlı değildir. Bu parçaların ve varlıkların üretimi tamamen kullanıcı odaklı bir modele dayanmaktadır. Bilmeniz gereken ilk şey, tüm kripto para birimlerinin belirli üretim kısıtlamalarına sahip olmasıdır. Bitcoin'i örnek alarak ilk yayınlanan protokolde sadece 21 milyon Bitcoin bulunabilmektedir. Bu nedenle üretimin bir sınırı vardır. Sonuç olarak, bu madeni paraya olan talep, alt bölümlere ayrıldıkça giderek daha zor bulmakta ve her geçen gün artmaktadır.

Üretim sürecine dönersek, kripto para üretim süreci temelde kripto para madenciliği ile yapılır. Bu açıdan kripto para nasıl üretilir sorusunun bir başka bir deyişle cevabı, altın madenleri gibi, kripto para birimlerini bulmak için matematik problemlerinin yazılım tarafından çözülmesidir. Bu açıdan üretmeye herkesin hakkı var, bu yüzden daha çok çalışanın daha çok ürettiği söylenebilir. Gerekli teknik sistemlere (esas olarak işlemci gücü ve internet bağlantısı) sahipseniz o üreticilerden biri olabilirsiniz.

Kripto Para Neden Tercih Ediliyor?

Kripto para nedir nasılkazanılır sorusu son zamanların en gündem sorusudur. 2000'li yılların sonunda doğan kripto para birimleri 2019 yılından itibaren kamuoyunun ve profesyonellerin ilgisini çekmeye başlamıştır. Gerçek şu ki işlemler kısa sürede, işlem ücreti ödemeden yapılabilir. Merkezi otoriteler bağımsızdır, ödeme bilgileri çalınamaz ve bu yeterliyse yeni kripto para birimleri oluşturulabilir. Bu da onları yetkililer için özellikle çekici hale getirir. Bu aşamada Bitcoin, kripto ekosisteminde öne çıkmaktadır. BTC olarak kısaltılan Bitcoin, toplam kripto para piyasasının %6,8'ini temsil etmektedir. Bu açıdan geliştiriciler ve teknoloji meraklıları, kripto para birimlerini bir yatırım aracı olarak görmektedir. Bundan dolayı kripto para nasıl alınır sorusu da gündeme gelmektedir. Bunun için kripto para borsasında hesap açmak yeterlidir. Sonrasında ise gerekli işlemleri tamamlayarak kripto para alabilirsiniz.

Kripto Para Güvenilir Midir?

Kripto para birimleri, özellikle merkezi otoriteler tarafından düzenlenemedikleri için esasen güvenlidir. Karşılaştıkları en büyük risk, fiziksel bir bilgisayardaki bir kara mayını veya kripto para sanal bir cüzdana aktarılmazsa, o bilgisayarın arızalanması nedeniyle kaybedilebilir olmasıdır. Başka bir tehdit hacklemedir. Kripto para birimleri, milyarlarca dolar karşılığında ticaret yaptıkları için ağır saldırı altındadır. Elbette bu saldırılara maruz kalınmaktadır. Ancak hayatın her alanında karşılaşılan riskler karşısında bu risklerin pek de anlamlı değildir.

Özellikle kripto para güvenliğinin temeli, ‘blockchain’ olarak bilinen bir teknolojiye dayanmaktadır. Bundan dolayı insanlar güvenli bir şekilde kripto para almaktadır. Bu açıdan kripto para ne işe yarar diye merak ediyorsanız, cevabı kısacası yatırımdır.

 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski