Header Ads   Header Ads

Kripto Para Piyasasında Mutlaka Bilmeniz Gereken 15 Kelime

 Kripto Para Piyasasında Mutlaka Bilmeniz Gereken 15 Kelime

Son dönemlerde Bitcoin ve Kripto paraların muazzam bir yükseliş olayına şahit oluyoruz. Piyasaya her gün yeni yatırımcılar geliyor. Gelen bu kitlenin bazıları eş, dost, arkadaş tavsiyesiyle kısa sürede çok fazla kazanç umuduyla geliyorken bazıları ise piyasayı derinden araştırıp, okuyarak ve inceleyerek uzun vadeli bir yatırımcı olarak geliyor. Bizlerde bu piyasada yer almaya karar veren yeni yatırımcıların bilmesi gereken veya daha önceden duyduğu şeyleri daha iyi anlamalarını sağlamak için bu 15 kelimeyi detaylıca açıklıyoruz.

 

Kripto Para Piyasasında Mutlaka Bilmeniz Gereken 15 Kelime

Whale Nedir?

Kripto para piyasasında Whale, yani balina kelimesi, dolgun hesaplarıyla büyük kripto varlıklarını kullanarak, piyasayı manipüle edebilecek güce sahip yatırımcı grubunu ifade eder. Aslında bu bir metafordur ve bu kelime kripto para piyasasındaki güce sahip yatırımcıları ifade edebilmek için kullanılmıştır. Balina olabilmek için elinizde bir kripto varlığı manipüle edecek kadar o kripto varlıktan olması gerekmektedir fakat elinde 1000 BTC üzerinde Bitcoin olan kişiler balina sayılmaktadır.

 

HODL Nedir?

Kripto para piyasasında HODL, “Tutmak” anlamına gelmekte. Yani elinizde bulunan kripto varlığı tutmak, korumak anlamında. Örneğin; bir kripto varlık büyük fiyat dalgalanması yaşadığı bir dönemde bu sözü söyleyen bir yatırımcı elindeki kripto varlığı satmayacağını belirtmektedir.

Bu kelimenin doğru yazılış şekli İngilizce olan “hold” kelimesidir. Peki ya nasıl hodl haline geldi dersiniz? Sarhoş bir kripto para yatırımcısı kripto para piyasasının emeklediği dönemlerde bir internet panosuna “I AM HODLING” yazım yanlışı yaparak mesajı yayınlamıştır. Burada bu kişi “I AM HOLDING” yani “Tutuyorum, Satmıyorum” demek isterken harfleri yanlış yazmış, bu da kelimenin artık hodl şeklinde kullanılması ile sonuç buldu.

 

Lambo Nedir?

Kripto para piyasasında Lambo, kripto varlık yatırımcılarının, yatırımlarında yeterli derecede başarılı olduklarında hayalini kurmuş olduğu ve ilerleyen dönemlerde alacakları bir ödül metaforu anlamında kullanılır. Aslında İtalyan süper spor otombil markası olan “Lamborghini” anlamına gelmekte. Lambo ne zaman? Soru şeklinde sorulduğunda karşı tarafta ki kişinin kripto para piyasasında ki başarısı öğrenilmek isteniyordur.

 

Bagholder Nedir?

Kripto para piyasasında Bagholder, İnatla elindeki kripto varlığı uzun süre tutmaya devam eden ve bu süre zarfında varlığın değeri sıfıra düşer. Kısacası pozisyonuna aşık olan, yatırımını değersiz bir hale gelene kadar elinde tutan kişidir.

 

FUD Nedir?

Kripto para piyasasında FUD, manipülasyon yapmak ve yatırımcılarda korku, kararsızlık ve şüphe hissi yaratmak isteyen kişiler tarafından haber, sosyal medya iletişim kanalları kullanılarak piyasaları etkilemeye çalışmak. Daha önce bu olayı defalarca deneyimlemiş olan yatırımcılar bu tür haberlerde korkuya kapılmaz ve HODL pozisyonlarını korumaya devam ederler.

 

Rekt Nedir?

Kripto para piyasasında Rekt, kripto para borsasında ciddi bir şekilde zarar etmiş yatırımcıları tanımlamak için kullanılır. Kelimenin aslı İngilizce wrecked kelimesidir batmış, batmak, batmakta olan gibi anlamlar için kullanılır. Bazı kripto para yatırımcıları bu kelimeyi iflas etmek anlamında kullanır.

 

Shitcoin Nedir?

Kripto para piyasasında Shitcoin, hiçbir değere sahip olmayan, fiyatı yükseliş gösterse de tamamen suni fiyat hareketleriyle fiyatı şişirilmiş olan, değersiz ve saçma olan kripto varlıkları ifade etmek için kullanılmakta. Elon Musk’ın tweetleri sayesinde gündeme gelen ve fiyatı yükseliş gösteren, arzı sınırsız DOGECOİN için de bu ifadeler zaman zaman kullanılır.

 

Pump Nedir?

Kripto para piyasasında PUMP, yapay olan fiyat hareketleri ile belirli bir kripto varlığın fiyatının yükseltime işlemidir. Piyasayı ve fiyatları manipüle edebilmek için grupça hareket etmek veya spekülatif haberler de kullanılabiliyor.

 

Dump Nedir?

Kripto para piyasasında DUMP, yapay olan fiyat hareketleri ile bir kripto varlığın fiyatının düşürülme işlemidir. Piyasayı ve fiyatları manipüle edebilmek için genelde grupça hareket edilmekte bunun yanı sıra spekülatif haberler de bu işlem için kullanılabilir. Tabi ki yapılan manipülasyondan haberi olmayan ve yüksek fiyatlardan alan diğer yatırımcılar ise ani fiyat düşüşü karşısında zarara uğramış olur.

 

FOMO Nedir?

Kripto para piyasasında FOMO, sanki önünde çok iyi bir fırsat varmış ve yatırımcı bu fırsatı kaçıracağını düşünmekte. İşte bu duygu bir şeyleri kaçırma korkusu yani FOMO denilmekte. Yatırımcı mantığını bir köşeye bırakıp çok karlı bir fırsatın kaçtığını düşünüyor. Sonraki adımda ise yanlış kararlar vermeye başlıyor.

 

ATH Nedir?

Kripto para piyasasında ATH, bir kripto varlığın Euro, Dolar, Türk Lirası gibi itibari para birimleri karşısında ulaştığı en yüksek fiyat seviyesini ifade ediyor. Örneğin bu makalenin yazıldığı 18.07.2021 tarihine kadar Ripple (XRP) ulaşmış olduğu en yüksek fiyatı yani ATH 3.84$ seviyesidir.

 

ICO Nedir?

Kripto para piyasasında ICO, kelime anlamı olarak kripto varlık arzı demek. Yani yeni bir kripto varlık yaratılmış ve kitle fonlaması ile bu kripto varlık geliştirilmek istenmekte. Burada yatırımcıya aslında bir hayal satılmakta eğer proje tutar ise yatırımcı da karını alır. En bilinen örneği ise Ethereum’dur ve bu ICO katılan yatırımcılar koymuş oldukları paranın binlerce katını kazandılar. Tabi ki tüm ıcolar böyle başarılı sonuçlanmıyor koyduğunuz paranın büyük bir kısmını da kaybedebilirsiniz.

 

Ayı Piyasası Nedir?

Kripto paralarda AYI Piyasası, piyasa hakkında ki beklentilerin genel olarak karamsar olduğu ve varlık fiyatlarında düşüş beklendiğini belirtir. Bu beklentiye sahip olan yatırımcıların risk alma dereceleri yüksek ise, sahip oldukları bitcoin ve diğer kripto varlıklarını daha sonra dip fiyattan geri almayı hedefleyerek satarlar. Bu yapılan işlemde ki amaç, satış ile alış fiyatlarının arasındaki pozitif farktan kar elde etmektir.

 

Boğa Piyasası Nedir?

Kripto paralarda Boğa Piyasası, gelecek hakkında duyulan iyimserliği temsil eder. “Boğa”lar, piyasada fiyatların yükseleceği düşüncesindedirler. Bu düşünceye sahip yatırımcılar, piyasa yükselmeden elinde ki paralar ile veya bir yerlerden borç edinerek, bitcoin ve diğer kripto paraları satın alır, daha sonra ise yüksek fiyatlardan satarlar.

“BORÇ ALINARAK, İHTİYACINIZ OLAN PARALAR İLE BORSAYA GİRİŞ YAPMAK UMMADIĞINIZ SONUÇLAR DOĞURABİLİR. BORSAYA KESİN KAZANÇ GÖZÜYLE BAKMAK SİZLERİ ZARARA UĞRATABİLİR HER ZAMAN PİYASANIN RİSKLİ BİR YER OLDUĞUNU AKLINIZDA BULUNDURUN.”

 

Binance Nedir?

 

Detaylı Binance makalemize göz atabilirsiniz.

 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski