Header Ads   Header Ads

Kripto Para Yatırımcılarına Vergi Müjdesi

Gelir İdaresi Başkanlığından Kripto Paralar vergisiyle alakalı çok önemli bir açıklama yapıldı. Detaylar makalenin içerisinde

Kripto Para Yatırımcılarına Vergi Müjdesi

 

Kriptoparaları vergilendirme ile alakalı bugün kamu yetkilileri önemli açıklamalarda bulundu.  Son yapılan haber kripto para yatırımcılarını bir hayli mutlu edecek. Özellikle son dönemlerde kripto para ticareti yaptıysanız ve bu işten kazanç elde ettiyseniz bu konu sizi yakından ilgilendiriyor. 

 

Kripto Paralara Vergi Haberi

Alınan son bilgiye göre Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı olan İdris Şenyurt önemli bir açıklama yaptı. Kripto Para vergi düzenlemelerinin henüz yasallaşmadığını söyleyen Şenyurt ''Kanunların geriye yürümezliği ilkesi bulunuyor. Gelecek olan Yasal Düzenleme öncesi kripto paralardan kazanç elde eden yatırımcılar vergilendirmeye maruz bırakılmayacak.'' dedi. Kripto paralar ile işlem yapan yatırmıcıların yurtiçinde ve dışında yani işlem yapmış olduğu borsaya göre vergilendirmesinin gündemde olduğunu belirten Şenyurt önemli bilgiler verdi. Müjdeyi Twitter üzerinden Av. Oğuz Evren Kılıç duyurdu.

Kripto Para Çalıştayı

Ankara Üniversitesi tarafından organize edilen Online Çalıştay’a Bakan Mehmet Muş’ta dahil son derece önem içeren isimler katılıyor. Kripto paraların vergilendirilmesi maddelerin tartışıldığı organize son derece önemli, çünkü yetkili kamu görevlilere gelecek regülasyonlar ile ilgili çalışmaları anlatacak. Tüm bunlar olurken SPK Kripto Para açıklamasında bulundu.

İdris Şenyurt’un konuşmacı olarak katıldığı organizede yaptığı konuşmalardan dikkat çeken kısımlar.

“Yurtiçi borsalarda işlem yapan yatırımcılar kazançlarının %5 ile %10’u arasında vergilendirmeye tabi olabilir” fakat “Yurt dışı borsalarında işlem yapan kullanıcılara %40’a kadar vergi çıkması mümkün” denildi.

Kripto Para varlıklarının KDV istisnasına tabi olabileceği açıklamasını yapan Şenyurt, aynı zamanda BSMV alınabileceğini de belirtti.

Çalıştay oturumu Ankara Üniversitesi etkinliğinin kaydını YouTube üzerinden. izleyebilirsiniz

 

SPK Kripto Paralar ile İlgili Basın Açıklaması Yaptı

 

SPK Kripto Paralar ile İlgili Basın Açıklaması

 

 

 

 

 


Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski