Header Ads   Header Ads

Kripto Paralar Caiz Mi?

Kripto Paralar Caiz Mi?

Kripto para özellikleri sayesinde kripto paralara olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Piyasanın kısa sürede muazzam bir şekilde büyümesinin en büyük nedeni ise yüksek kazanç elde etmek isteyenlerin yatırım tercihlerinin ​​kripto paralar olmasından kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra kripto paralar haram mı ya da kripto paralar yasal mı gibi sorular sorulmaktadır. 

Kripto para birimlerinin yasallığı ülkeden ülkeye değişmektedir. Bazı ülkeler kullanım ve ticarete açıkça izin verse de diğerlerinin yasal statüsü belirsizdir. Buna ek olarak bazı ülkeler kripto para birimlerinin kullanımını yasaklar veya kısıtlar. Ancak şu anda Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tarafından kripto para kullanımına ilişkin herhangi bir yasa veya kısıtlama bulunmamaktadır. Sonuç olarak, cüzdanınızda Bitcoin veya diğer kripto para birimleri bulundurmak, satın almak veya satmak yasal bir işlemdir.

Kripto Paralar Caiz mi? - birbtc.net

Kripto Para Nedir?

Kripto para birimleri, borsalarda kullanılabilen tamamen sayısallaştırılmış ve şifrelenmiş kripto para birimleridir. Günümüzde kripto paralar birçok kişi tarafından duyulan ve devlet başkanlarından büyük şirketlere kadar büyük ilgi gören bir olgudur. Kripto paraların işleyişi doğrultusunda, takaslar doğrulanır ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için kullanılır. Fiziksel karşılığı yoktur. Banka ve kredi kartları ile kullanılan ve aktarılan para da sanal bir para birimidir. Bu işlemlerin sonucu sadece sistemdeki verilerin değişmesidir. Ancak, merkezi olmayan bir sistem kullanmak, herhangi bir otorite veya hükümet tarafından zorunlu tutulmaz ve bu da sistemi daha güvenli hale getirir.

Kripto Para Güvenli Midir?

Ödeme sistemleri ile ilgili en büyük sorunlardan biri aynı parayı iki kez harcayabilmektir. Bunu önlemek için kullanılan geleneksel yöntem, gerçekleşen işlemleri takip etmek için merkezi bir aracıya sahip olmaktır. Ancak bu yöntem, sermayenin tamamını kontrol edebilecek bir otoritenin müdahalesini içerir. Bu güvenilirliği azaltır. Ancak Bitcoin benzeri işlemlerin merkezi olmayan bir ağda gerçekleşmesi için sistemin tüm bölümlerinin onay vermesi gerekir.

Bu işlemler blok zincirinden geçer, böylece herkes her işlemi görür. Tüm transferler, gönderici ve alıcı cüzdan adresleri ve gönderilen miktar kullanılarak yapılır. Değişim veya teslimat işlemi gönderici tarafından onaylandıktan sonra sistem tarafından onaylanmalıdır. Onay ancak madenci tarafından kripto bulmacasını çözerek yapılabilir. Onaylandıktan sonra işlem iptal edilemez. Kripto para birimleriyle ilgili en büyük risk, saldırı potansiyelidir.

Bitcoin Haram Mıdır?

Kripto para günah mı sorusu bu alana girmek isteyen kişiler tarafından merak edilmektedir. Buna göre her türlü parayı harcayabilirsiniz. Genellikle kullanıcılar arasındaki değişim veya değer ölçüsü olarak kabul edilir ve onlara kaynaklarının güvenini verir. Bu aşamada önemli olan nokta, para denilen mübadele aracının doğasında büyük belirsizlikler içerip içermediği, yani üretim biçimi, ihraç aşaması ve alıcının doğası açısından, eğer bir araçsa bunu yapabilir.

Aldatma ve belirli bir kesimde bedelsiz zenginleşmeyi teşvik ediyorsa. Yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda son yıllarda ortaya çıkan sayısız dijital kripto paranın her birinin kullanımına ilişkin düzenlemelerin değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle, çok belirsiz olan ve yüksek dolandırıcılık riski taşıyan dijital kripto para birimlerinin kullanımı kripto paralar dini bakış açısından tavsiye edilmez. Sonuç olarak, halka açık yerlerde garantilerin ve cihazların olmaması, haksız zenginleşmeye yol açmaktadır.

Diyanet İşlerine Göre Kripto Paralar Caiz Midir?

Kripto caiz mi diyanet açıklaması resmi internet sitesinde yayınlanmıştır. Diyanet İşleri Yüksek Kurulu'nun resmi internet sitesinde yer alan 2017 tarihli kararda şu ifade yer almaktadır: ‘Her türlü paranın kullanılması normaldir. Bu, kullanıcılar arasında genellikle bir takas veya değer ölçüsü olarak kabul edilmektedir ve bu, para denilen mübadele aracı, esasen üretkendir, eğer kurtuluş aşamasında bir aldatma aracı olarak kullanılacaksa ve alıcının doğası üzerine biçim hakkında çok fazla belirsizlik içerir ve eğer belirli bir kesim için adaletsizse ve makul olmayan bir konsantrasyona yol açarsa caiz değildir.

Yukarıdaki genel ilkelere göre, son yıllarda ortaya çıkan birçok dijital kripto paranın her kullanımda arzını değerlendirmek gerekir. Bu nedenle, dijital kripto para birimlerinin kullanımı ciddi bir belirsizlik niteliğinde olduğundan ve yüksek aldatma riski bulunduğundan ve bazı kesimler kesin olmadığından ve bu yasadışı zenginleşmeye yol açtığından hiçbir garanti yoktur. Bu açıdan Bitcoin caiz mi sorusu için Diyanet İşleri gerekli önlemlerin alınmadığı durumda caiz olmadığını ifade etmiştir. Bunun dışında altın ya da döviz almak gibi kripto paralar almak da makul görülebilir. Kişinin kendi kazancını elde etmesi açısından güvenilir kaynaklara başvurarak yatırım yapması özellikle İslam âlimlerine göre makul görülmektedir.

 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski