Header Ads   Header Ads

Kripto Piyasa Duyarlılığı Nedir?

 Kripto Piyasa Duyarlılığı Nedir?

 

Kripto Piyasa Duyarlılığı Nedir?

Özet

Piyasa duyarlılığı kullanıcıların bir coine dair his, ruh ve fikir hallerini dikkate alır. Bu hisler bir coin ya da bir projenin temel olan bilgilerini her an yansıtmasa da fiyatı önemli oranda etkileyebilmekte.

Piyasa duyarlılık analizi, bu kullanıcı bilgilerini kullanarak fiyat hareketlerini tahmin edebilmeye çalışan bir araştırma biçimidir. Piyasa dinamiklerini kullanıcıların genel tutumlarıyla takip edilerek belirli bir kripto varlığa yönelik ne kadar korku ya da heyecan duyduğunu anlayabilirsiniz.

 

Giriş

Diğer varlıklarda olduğu gibi kripto paraların fiyatları da piyasa arz ve talebiyle doğrudan alakalıdır. Bu piyasa güçleri basın, sosyal medya ve kamuoyu gibi farklı nedenlerden dolayı değişebilir.

Alım satım yapan birçok yatırımcı, bir kripto varlığın kısa vadeli ve orta vadeli potansiyelini tahmin edebilmek için piyasa duyarlılığını analiz ediyor. Teknik ve temel analizin dışında kripto piyasa duyarlılığını da gözetmek, bir kullanıcının kullandığı değerli araçlara eklenebilir.

 

Piyasa duyarlılığı nedir?

Piyasa duyarlılığı, alım satım yapan kullanıcıların bir finansal varlığın ya da piyasaya yönelik ortak olan tutumudur. Bu kavram, kripto varlıklar da dahil olmak üzere bütün finansal piyasalar için mevcuttur. Piyasa duyarlılığı, piyasa döngülerini etkileme güçlerine sahiptir.

Alım satım yapan kullanıcılar, piyasa talebleri hakkında bir fikir edinmenin yanında, duyarlılığı kar potansiyeli taşıyor olan trendleri tahmin içinde analiz edebilir.

Örnek olarak Dogecoin. Dogecoin’in yükselişine talebin büyük kısmı sosyal medya üzerinde yaşanılan aşırı heyecandan (buda olumlu piyasa duyarlılığına neden olmuştur) kaynaklanıyor. Birçok kullanıcı, projenin token ekonomisini ve hedefini dikkate almayıp sadece piyasa duyarlılığı nedeniyle Dogecoin aldı. Elon Musk’ın attığı tek bir tweet kimi zaman olumlu yönde kimi zaman olumsuz yönde piyasa duyarlılığı oluşturmak için yeterli olabilmekte.

 

Piyasa duyarlılık analizi neden önemlidir?

Piyasa duyarlılık analizleri, birçok alım satım taktiğinin bir temel parçasıdır. Teknik ve temel analize benzeyen bir şekilde, mevcut tüm bilgileri dikkate alarak karar verir ve çoğu zaman doğru bir yaklaşımdır.

Piyasa duyarlılığını araştırmak şunlara imkan tanır:

·         Kısa ve orta vadede ki fiyat hareketleri hakkında iyi bir fikir sahibi olmanıza.

·         Duygusal psikolojinizi daha iyi kontrol edebilmenize.

·         Kar potansiyeli taşıyan projeleri keşfetmenize.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski