Header Ads   Header Ads

Long ve Short Pozisyon Nedir?

Long ve Short Pozisyon Nedir?

Bu yazıda kısa ve anlaşılır bir şekilde Long pozisyon nedir? Short pozisyon nedir? Gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

Long ve Short Pozisyon Nedir?

Long (Uzun) Pozisyon Nedir?

Long pozisyon; bir kripto varlığın ileri bir zaman diliminde fiyatının artacağını varsayarak alım yapılması işlemidir. Bitcoin piyasası içerisinde örnek verilecek olursa elinizde 10.000$ olduğunu düşünelim ve bir adet bitcoin 1BTC Fiyatı da 10.000$ olduğunu varsayalım. Siz fiyatın ilerleyen dönemlerde 20.000$’a yükseleceğini düşünüyorsunuz ve 1BTC için ‘’long pozisyon’’ açtınız. Bitcoin fiyatında ki öngörünüz doğru çıkar ise bu işlemde 10.000$ kar elde edeceksiniz.

Binance Borsasına Ömür Boyu %10 Komisyon İndirimli Üye Olmak İçin TIKLA!
Gate İo Borsasına Ömür Boyu %10 İndirimli Üye Olmak İçin TIKLA! 

 

Long Pozisyon Kavramları

Farklı sosyal medya platformlarında uzun (long) pozisyonla ilgili şu kavramlar ile karşılaşabilirsiniz:

Longcu: Uzun (Long) pozisyon açan bir kişi. Yani fiyatın yükseleceği düşüncesinde ki kişidir. Birden fazla kişiden oluşur ise “longcular” da duyabilirsiniz.

Longlamak: Bir finansal varlık (bitcoin, hisse senetleri vb.) fiyatının artacağı düşüncesi ile alım yapmak.

 

Short (Kısa) Pozisyon Nedir?

Short Pozisyon; Finansal bir varlığın ilerleyen zamanlarda fiyatının düşeceği düşüncesiyle pozisyon almaktır. Kullanıcı elinde halihazırda olmayan bir varlığı başkasından (aracılar/borsalar) ödünç alarak satması yani açığa satış gibi yapılan işlemdir.


Short Pozisyon Kavramları

Farklı sosyal medya platformlarında kısa (short) pozisyonu ile ilgili şu kavramlar ile karşılaşabilirsiniz:

Shortcu: Kısa (Short) pozisyonu açan kullanıcı. Yani fiyatın düşeceği düşüncesinde olan kişidir. Birden fazla kişi olurlarsa “shortcular” olarak da duyabilirsiniz.

Shortlamak: Bir finans varlığının (bitcoin, hisse senetleri vb.) fiyatının düşeceği düşüncesi ile satımını yapmak. Açığa satmak üst fiyattan satıp düşük fiyatlardan yerine koymak. Aradaki oluşan fark kadar kar etmek.

 

Long ve Short Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Long Pozisyon Açmak Nedir?

Uzun yani Long pozisyona girmenin ifade şekillerinden bir tanesidir. Uzun(Long) pozisyon açan kullanıcı alım yaptığı varlığın ileride fiyatının artacağı düşüncesindedir.

Short Pozisyon Açmak Nedir?

Kısa yani Short pozisyona girmenin ifade şekillerinden biridir. Kısa(Short) pozisyon açan kullanıcı alım yaptığı varlığın ileride fiyatının düşeceği düşüncesindedir.

Açığa Satış Nedir?

Açığa satış: kullanıcının sahip olmadığı bir kripto varlığı ödünç olarak yüksek fiyattan satıp düşük fiyattan yerine koyma düşüncesi ile işlem yapmasıdır. İşlem kullanıcının beklediği şekilde sonuçlanırsa aradaki fark kadar kar elde eder.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski