Header Ads   Header Ads

Stop Loss Nedir ? Nasıl yapılır ?


Stop Loss Nedir ? Nasıl yapılır ?

Stop Loss Nedir ? Nasıl yapılır ?


Stop Loss ya da ‘’Kaybı durdurma’’ emri bir kripto para veya hisse senedi aldığınızda bu birimin belirlenen bir fiyata ulaşması durumunda işleminizi otomatik olarak gerçekleştiren bir emirdir. Kullanıcıları kaybını belirli bir ölçüde tutması amacıyla geliştirilmiştir.  Yatırımcının belirlediği fiyat koşullarının oluşması durumunda aktive olan stop-loss emri ile yatırımcılar piyasayı takip edemediği zamanlarda bile otomatik olarak işleme alınmasını istediği emirler oluşturabilir.

 

Örnek ile anlatılacak olursa bir kripto para birimi veya hisse senedi aldığınız zaman, bu birimin fiyatının %10 altına bir stop-loss emri oluşturmak, kaybınızı %10 ile sınırlamış olacaktır. Böylece paranız değer kaybedecek olmuş olsa bile, kaybınız %10 ile sınırlı olacaktır.

 

Stop Loss Emirleri Nasıl Verilir ?

 

Stop-Loss emirlerini verirken ‘’Average True Range (ATR) “ adı ile bilinen grafik değerlendirmesini yapmanızda fayda vardır. Çalışılan veya tahmin ettiğiniz grafiğin süresine göre, ATR oranını tespit edilip, çıkan sonuçlara göre stop-loss emrinizi gireceğiniz doğru yer belirlenebilir. Örnek stop-loss emri nasıl girilir videosunu izlemenizde fayda var.Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski