Header Ads   Header Ads

Teknik Analiz Nedir ?

Teknik Analiz Nedir ?

Bu makalemizde, teknik analiz nedir, teknik analiz ne işe yarar sorularının cevaplarını bulacaksınız.

 

Teknik Analiz Nedir ?

Genellikle grafik olarak isimlendirilen Teknik Analiz, gelecekte ki piyasa fiyat davranışını önceki fiyat hareketlerine, hacim verilerinden yola çıkarak tahmin etmeyi hedefleyen bir analiz türüdür. Teknik analiz finansal piyasalardaki kripto varlıklarına, hisse senetlerine ve diğer varlıklara yoğun bir şekilde yapılmaktadır.

Teknik analiz kesin bir şekilde varlığın geçmişteki hareketlerine odaklanır. Bu sebeple, bir varlığın fiyatının dalgalanmaları ve hacim verilerinin incelenmesi için bir araç olarak olarak kullanılıyor ve pek çok trader eğilimlerini ve alım satım fırsatlarını tespit etmek için bunu kullanır.

 

Teknik Analiz Nasıl Çalışır?

Teknik analiz bir varlığın cari ve önceki fiyatlarının bir incelenmesi olayıdır. Teknik analizin altında yatan varsayım, bir varlığın fiyatında olan dalgalanmaların rastgele bir şekilde olmadığı ve genel olarak zaman için tanımlanabilir eğilimlere dönüşeceğidir.  

Temelinde, TA, genel piyasa hassasiyetinin bir temsili arz-talep piyasa güçlerinin analizidir. Başka bir deyişle, bir varlık fiyatı, satış ve alım güçlerinin birer yansımasıdır ve bu alım satım güçleri trader’ların ve yatırımcıların (genel olarak korku ve açgözlülük) hisleriyle yakından alakalıdır.

Dikkate değer bir biçimde teknik analiz, normal durumlarda faaliyet gösteren, yüksek hacimli ve likidite ile daha güvenilir, etkili kabul edilir. Yüksek hacimli borsalar fiyat manipülasyonuna, yanlış sinyaller oluşturabilecek ve teknik analizi işe yaramaz bir duruma getirebilecek anormal olan dış etkilere karşı daha az hassastır

Fiyatları gözetmek ve nihayetinde elverişli fırsatları tespit edebilmek için trader’lar gösterge olarak bilinen çeşitli grafik okuma araçlarını kullanmakta. Teknik analiz göstergeleri, kullanıcıların mevcut trendleri tanımlamasına yardımcı olabilir ve gelecek zamanlarda ortaya çıkabilecek trendler hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar. Teknik Analiz göstegeleri yanıltıcı da olabileceği için bazı trader’lar risklerini azaltmak amaçlı çoklu göstergeleri kullanmakta.

 

Teknik Analiz Göstergeleri Neler?

Genel olarak teknik analizi kullanan trader’lar, borsa trendlerini saptamak amaçlı grafiklere ve tarihe göre fiyat hareketlerine dayanarak çeşitli göstergeler ve ölçümler kullanıyor. Fazlaca sayıdaki teknik analiz göstergeleri arasında basit hareketli ortalamalar (SMA) en çok tercih edilen, kullanılan ve iyi bilinen örneklerden bir tanesidir. Adından da anlaşıldığı gibi, SMA, belirli süre zarfında varlığın kapanış fiyatlarına dayanarak hesaplanmakta. Üstel hareketli ortalama (EMA), SMA’nın en son kapanış fiyatlarını eskilerinden daha fazla tartan değiştirilmiş bir versiyonu.

Yaygın bir şekilde kullanılan diğer gösterge, osilatörler gösterge sınıfın bir parçası olan göreceli güç endeksidir (RSI). Zaman içerisindeki fiyat değişikliğini basitçe izleyen hareketli ortalamaların aksine, osilatörler, fiyatlandırma verilerine matematiksel formül uygular ve önceden tanımlanmış aralıklar içerisinde bulunan değerler üretir. RSI’de bu aralık 0 ila 100 arasındadır.

Bollinger Bantları (BB) göstergesi de trader’lar arasında çok popüler olan bir başka osilatör türdür. Bollinger bantları göstergesi, hareketli bir ortalama çizgi etrafından akan iki yan banttan oluşuyor. Potanisyel alım ve satım piyasa koşullarını tespit edebilmek ve piyasadaki oynaklığı ölçmek için kullanılmakta.

 

Ticaret Sinyalleri

Göstergeler genel olan eğilimleri belirlemekte yararlı olsalar da, potansiyel alım ve satım noktaları hakkında bir fikir vermek amaçlı da kullanılabilirler. Bu sinyaller, bir göstergenin grafiğinde belirli olan olaylar gerçekleştiği zaman üretilebilir. Örneğin, RSI 60 veya çok daha fazla bir okuma ürettiği zaman, piyasanın alım koşullarının altında olduğu çıkarımında bulunabilir. Aynı mantık, RSI 20 ya da altına düştüğü zamanda geçerlidir, ki bu genelde  aşırı satım piyasa koşulları içerisinde bir sinyal olarak görülüyor.

Teknik analiz tarafından oluşturulan alım satım sinyalleri her koşulda doğru değildir. Ve teknik analiz göstergeleri üzerinden üretilen önemli miktarda yanlış sinyal vardır. Bu, genellikle geleneksel olanlardan çok daha küçük olan ve daha büyük değişkenliğe sahip olan kripto para piyasası ile alakalıdır.

 

Teknik Analiz ve Temel Analiz

Teknik analizin merkezi bir temeli var. Bu da borsa fiyatlarının belirli bir varlık ile alakalı tüm temel faktörleri yansıtması. Ancak, esas olarak tarihsel fiyatına ve hacmine odaklanan teknik analiz yaklaşımının aksine, temel analiz (FA), nitek faktörlere fazla önem veren geniş bir araştırma stratejisini benimsemekte.


Binance Borsasına Ömür Boyu %10 Komisyon İndirimli Üye Olmak İçin TIKLA!
Gate İo Borsasına Ömür Boyu %10 İndirimli Üye Olmak İçin TIKLA! 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski