Header Ads   Header Ads

Vadeli İşlemler Nedir? Vadeli İşlem Nasıl Kullanılır?

Vadeli İşlemler Nedir? Vadeli İşlem Nasıl Kullanılır?

Binance Vadeli İşlemler (Futures), 2020’nin ilk ilk aylarında başlatılmış olan Binance Vadeli işlemler, kripto para piyasalarında hem long (uzun pozisyon) hem de short (kısa) pozisyonların alım satımlarını destekliyor. Buna ek olarak, borsa yatırımcılara 125x kaldıraç işlem imkanı da sunuyor. Bu makalemizde Vadeli işlemler nedir, vadeli işlem nasıl yapılır, vadeli işlemler binance, vadeli işlemler stop sorularının cevabını bulacaksınız.


Binance Borsasına Ömür Boyu %10 Komisyon İndirimli Üye Olmak İçin TIKLA .


Vadeli İşlemler (Futures) Kavramı

Vadeli işlemleri; bir kripto varlığın, bir malı veya başka bir aracı gelecekteki bir zamanda, çok daha önceden belirlenmiş bir fiyat üstünden almak veya satmak amaçlı yapılan bir anlaşmadır.

Vadeli İşlem (Futures) piyasası, yatırımcılar arasında bir malın veya bir varlığın doğrudan ticaretine izin vermez. Onun yerine, aslında bu malları temsil eden bir sözleşme alınmakta ve satılmakta.

 

Binance Vadeli İşlemler (Futures) Kavramı

Binance spot olarak Bitcoin ve Dogecoin gibi kripto varlıklara yatırım imkanı sunmaktaydı. 2020 yılında ilk aylarında binance kullanıcılarının kaldıraç kullanmasına ve hem short (kısa) hem de long (uzun) pozisyonlar açmasına olanak tanıdı. Ve böylelikle Binance Vadeli İşlemler (Binance Futuresi) başlattı.

Binance vadeli işlemler nedir; Bitcoin ve diğer kripto varlıklar ile kaldıraçlı şekilde kısa veya uzun pozisyonlar açabildiğiniz, kripto paraların alım-satımından daha fazla risk içeren işlemleri içerdiği platform.

 

Neden Binance Vadeli İşlemler?

  • Yüksek kaldıraç kullanma olanağı (Kaldıraç Nedir? Aşağıda açıkladık.)
  • Long (Uzun) ve Short (Kısa) pozisyon yani hem varlığın yükselişi hem de düşüşünde kazanma imkanı.
  • Daha düşük komisyon oranları.
  •  Binance borsasının kalitesi ve sağlamış olduğu güven.
  • Gelişmiş trade ekranı.
  • Borsanın yüksek işlem hacmi.    

Kaldıraç Nedir?

Kripto para borsalarında az sermaye ile daha yüksek hacimli işlemler yapılmasına olanak sağlayan sisteme kaldıraç denir. Binance Vadeli İşlemler ekranında 3x, 5,x 15x, 30x ve 125x şeklinde olan ifadeler kaldıraç oranlarıdır.

                   

Vadeli İşlemler Nedir? Vadeli İşlem Nasıl Kullanılır?

Üst tarafta Binance Vadeli işlemler kullanılarak yapılmış bir alım-satım örneği var. Kullanıcı altcoinlerden Ripple(XRP)’a 0.8690 fiyatından giriş yapmış ve LONG pozisyonu almış. Yani Ripple(XRP) fiyatının yükseleceğini düşünüyor. Ayrıca kaldıraç olarak 75x seçmiş. Buda demek oluyor ki yatırdığı miktarın 75 katı olarak işlem açmış. İşlemin sonunda Ripple(XRP) 0.9502 fiyatına yükseliş yaşamış ve yatırımcı bu işlemde %637,72 oranında kar elde etmiş.

                

Vadeli İşlemler Nedir? Vadeli İşlem Nasıl Kullanılır?

Üst tarafta tekrar Binance Vadeli İşlemler kullanılarak yapılmış bir alım-satım örneği mevcut. Kullanıcı tekrar Ripple(XRP)’a 0.8690 fiyatından giriş yapmış. Kullanıcı ilgili coinin bu giriş fiyatından yükseleceğini düşündüğü bir LONG pozisyonu açmış. Fakat öyle olmamış, fiyat 0.8011’e geldiğinde 75x kaldıraç kullanan kullanıcı bu işlemden %632,52 zarar etmiş.

 

Kısaca Long ve Short Nedir?

İngilizce olan bu iki kelimenin akılda kalması açısında long pozisyon girdiğimizde büyüme, artma beklentisinde oluruz. Short pozisyon girdiğimizde ise kısalma,küçülme bekleriz. Bu fiyatlar beklentiniz yönünde ilerler ise kar elde edersiniz fakat beklentinizin yönünde ilerlemeyip ters ilerler ise zarar edersiniz.

 

Long ve Short konuları hakkında detaylı olarak açıklama yapmıştık. Long ve Short Pozisyon Nedir? Makalemize göz atabilirsiniz.Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski