Header Ads   Header Ads

%51 Saldırısı Nedir?

%51 Saldırısı Nedir?

Yüzde %51 saldırısı, iş kanıtı tabanlı ağlar üzerinde bir saldırı vektörüdür. Saldırganlar, ağ üzerinde ki bilgi işlem gücünün yarısından daha fazlasını birleştirir ve böylece blokchain (Blok Zinciri) istediği gibi değiştirebilir.

 

%51 Saldırısı Nedir


%51 Saldırısı nedir?

Bir yüzde elli bir saldırı vektörü çalışma-kanıt-için tabanlı ağlar. Saldırganlar, hask oranının en düşük %51’ini yükseltmeye çalışır. Ağ hash gücü çoğunluğu ile saldırganlar, işlemleri tersine çevirebilir veya ikiye katlayabilir.

 

%51 Saldırı tanımı hakkında bilgi sahibi olmalısınız

Saldırı vektörü, rastgele bir ağa saldırmak için bir stratejidir.

Mesela, iş kanıtı tabanlı ağ Bitcoin’dir. Bu saldırı yüzde elli bir adını alır hasrate saldırının başarılı olması için gereklidir. Ağda ki hash oranı, bütün madencilik bilgisayarlarının işlem gücünden oluşuyor. Başka bir söylem ile bilgisayarlar bir sonraki bloğu oluşturmak için iş kanıtı bulmasını çözmeye çalışmakta. Yüzde 51 saldırısına çoğunluk saldırısı da denmekte, aynı para aynı kişi tarafından bir çok kez harcanabileceği bir işlem olmakta.

 

%51 Saldırısı nasıl çalışıyor?

Yüzde 51 saldırısı durumunda, bir grup madenci veya bir madenci toplam işlem gücünün %51’ini alır. Bu durumu somut bir örnekle düşleyelim: Ece, Mert’ten bir ürün satın alıp Mert’i dolandırmak istiyor. Devamında Melis %51 saldırısının saldırganıdır.

Mert onu neyin beklediğini bilmiyor ve Ece’ye Bitcoin alma adresini veriyor. Ece daha sonra Mert’e bir TX1 işlemi oluşturuyor ve bunu ağa gönderiyor. Bununla birlikte, Ece aynı parayla başka bir TX2 işlemi daha yapıyor. Ece TX1’i Bitcoin ağına gönderdiği gibi, kendi madencilik bilgisayarını kullanıyor ve TX1 yerine sadece TX2 içeren bir blok kazıyor. Ece madencilik bilgisayarında hash oranının %50’sinden fazlasına sahipse, büyük olasılıkla bir sonraki bloğu Bitcoin ağının geri kalanından önce bulacak. Bu yalnızca oluşturduğu bloğun geçerli olduğu ve içerdiği TX2’nin geçerli olmuş olduğu anlamına gelir. TX1 ile gerçek blok bunun için geçersiz. Yani Mert asla parasını alamadı. Mert ürünü Melise vermişse, Ece’nin ürün ve parası vardır. Mert ise eli boş duruyor.

Fakat Ece, madencilerini arka plan üzerinde çalışır durumda bırakarak daha da kötü olabilir.

 

%51 Saldırısının sonuçları nelerdir?

Mert Ece’nin evini sattığını hayal edelim. Ece blok zincirinin kendi versiyonunu ağa açıkladığı zaman, Mert TX1 yerine TX2 olan versiyonu fark edebilecekti. Ece’den Mert’e yapılan işlem artık blok zincirinde olmasaydı tespit edilirdi. Bu yasal bir dava ve Mert, Ece’yi dolandırıcılık ile suçlayabilir.

 

 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski