Header Ads   Header Ads

Likiditasyon neden önemli? Finansal verilerde likiditenin önemi

Likiditasyon neden önemli? Finansal verilerde likiditenin önemi

Likidite nedir? Likidite ne işe yarar? Gibi tüm soruların cevabı makalemizde.

 

Likiditasyon neden önemli? Finansal verilerde likiditenin önemi

Likidite, şirketlerin, firmaların herhangi bir zamanda ödeme yükümlülüklerini yerine getirebilme kabiliyetini tanımlıyor.

Bir yatırımcı veya tüccar, her zaman ticaret yapmak isteyen ortak olacak şekilde belirli bir varlığı hemen satın alabilir veya satabilirse, piyasalar likit olarak kabul edilir. Buna karşılık, likit şeklinde sınıflandırılmayan bir piyasa, tüccarı emrinin yerine getirilebilmesi için daha uzun süre beklemeye zorlar.

Bu yatırımcıların finansal enstrümanları verimli bir şekilde hemen alıp satabilmek için uzun süre beklemeden veya haksız fiyatları kabul etmek zorunda bırakılmadan, genellikle likit bir piyasa aradığı anlamına gelir. Bu nedenle likit piyasalar, büyük işlem hacmine ve para, mektup talepleri arasında çok büyük olmayan bir farka sahip olan piyasalardır. Mesela Binance, likit bir piyasaya sahiptir çünkü her zaman coin almak ve satmak isteyen yatırımcılar vardır ve alım-satım spreadı genellikle küçüktür.

Likiditenin kullanılabilecek olduğu diğer bir bağlam, muhasebe likiditesi teriminin borçluların borçlarını zamanın geldiğinde ödeme kabiliyetini ifade ettiği muhasebedir. Bu sebeple, bir şirket borçlarını ve kredilerini kolay bir şekilde ödeyebildiğinde likit olarak kabul edilir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski