Header Ads   Header Ads

NFT'ler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

NFT'ler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

NFT'ler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

NFT’ler, değerleri benzersiz ve nadir olmaktan kaynaklanan, jetonlaştırılmış koleksiyonluk ürünlerdir. Bu jetonlar (tokenlar) Binance Smart Chain (BSC) ve (ETH) Ethereum’da çok popülerdirler. NFT’lerin değeri orijinal olmalarından ve nadir olmalarından kaynaklanır.

NFT’ler kripto sanat eseri olmanın ötesinde daha fazla kullanım alanına sahiptir ve BSC’de şu anda inovatif bir benzersiz jeton (token) ekosistemi yer almakta. Haberlerde NFT’lerden sıkça söz edilmesi ve yüksek rakamlara yapılan satış fiyatları sebebiyle 2017 yılındaki ICO çılgınlığıyla benzerliklerini görmek kolaydır. Fakat bu ikisi birbirinden oldukça farklıdır.

 

 

Giriş

Sanat ve koleksiyonluklar, benzersiz jetonlarla (NFT’ler) ile ilişkilidir. Bu benzersiz jetonlar görsel sanatçılarn ve grafik tasarımcıların gerçekleştirmiş olduğu yüksek meblağlı satışlar ile büyük bir akım yaratmaktadır. Sanatçı Beeple, popüler örneklerden bir tanesidir.

                    

NFT'ler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

NFT’ler oldukça popüler olsalar da konu haberlerde yer aldığından daha derindir. Bilgi edinmek isteyen kişiler için NFT dünyasını anlamak ve keşfetmek bir sonraki adımdır.

 

NFT nedir?

NFT, benzersiz olan ve koleksiyonluk şeyleri blok zincir teknolojisini kullanarak temsil ediyor olan bir kripto varlıktır. NFT, ünlü olan bir sanatçı tarafından yaratıldığı veya birinci sınıf müzisyen tarafından bestelenmiş olduğu için talep görüyor olabilir. Aynı zamanda jeton bir oyunda da faydalar sunabilir.

Dijital bir koleksiyonluk olan basketbol kart oyunu NBA Top Shot’ı duymuşsunuzdur belki. Burada kartlar tıpku fiziksel olarak alınıp satılabilen kartlar gibi çalışmakta, fakat kartların orijinalliği blok zincir teknolojisiyle garanti altına alınıyor. Bazı kartlar diğer kartlardan daha nadirdir ve her bir kart farklı bir değere sahiptir.

Özetle benzersiz bir tokenın sahtesini oluşturmak veya tokenı kopyalamak mümkün değil.

 

NFT’ler yeni ICO’lar mı?

Kısa bir cevap vermek gerekir ise hayır. NFT’ler ile ICO’lar arasında ki tek benzerlik kazandırdığı paralar ve son dönemlerde ki popülerlikleri bu ikisi arasındaki tek benzerliklerdir. ICO (İlk Coin Arzı), projelerin jetonlarını satarak fon toplamak amaçlı kullandığı yöntemdir. 2017 yılında popülerliği artmış, çok sayıda dolandırıcı ve çok fazla başarısız projenin ardından piyasaya çok kötü bir imaj bırakmıştır.

 

 

 

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski