Header Ads   Header Ads

Yeni Başlayanlar İçin Kripto Dünyası Rehberi

Kripto dünyasına yeni başlayanlar için rehber hazırladık. Bu rehberde aklınıza takılan her şeyin yanıtını bulacaksınız.

Kripto Ne Demek?

Kripto kelime anlamı olarak gizliliktir. Gizlilikler silsilesi sayesinde güvenli bir ortam yaratmaktadır. Bu güvenli ortamı sağlamak matematiksel yöntemler sayesinde gerçekleşir. Gizlilikleri bir yerden bir yere aktarmada gelecek bir atağı ortadan kaldırarak güvenli bir şekilde işleme devam etmeyi sağlar. 


Kripto Para Ne Demek?

Kripto para günlük kullandığımız paralardan ayrıdır. Bu paralar ne elle tutulur ne de deri bir cüzdan içerisinde saklanabilir. Kripto paraların en iyi yanı merkezi olmamasından geçer. Merkezi olmayan bir parayı ne devlet ne de özel bir kuruluş bünyesi altına alabilir. Günlük yaşantımızda kullandığımız paraları devletler rahat bir şekilde bünyesine geçirirken kripto paraları asla bünyesi altına geçiremez. 


Kripto Paranın Baş Tacı: Bitcoin

Bitcoin kripto para dünyasının ilk göz ağrısıdır. Başlangıç olarak 2008 yılında geliştirilmiştir. Bir grup ya da kişi tarafından üretilmiştir. Bu grup ya da kişinin adı Satoshi Nakamoto olarak bilinmektedir. 2009 yılının ocak ayında ilk blok yaratılarak Bitcoin madenciliği başlamıştır. Bu yıl içerisinde aynı şekilde transfer işlemleri başlamıştır. Bitcoin işlemlerinde en önemli detay transfer gerçekleştirirken hiçbir aracının bulunmamasıdır. Transfer işlemlerinde kaynak belirtmeden işlemler yapılır. Transfer işlemlerinde yapılması gereken en önemli durum güvenlik tedbirlerinizi almanızdan geçer. Güvenlik tedbirleri alınan bir hesap asla ele geçirilmez. Bu sistem sayesinde paranın özgürlüğü sizin elinizde oluyor. Bu şekilde para bir amaç halinden çıkarak araç haline geliyor. Bitcoini diğer para birimleri ile asla karşılaştırmamak gerekiyor. Bitcoin Kullanma Avantajları Nelerdir?

Bitcoin ödeme sistemleri arasında ilk olmasının yanında benzersizdir. Banka havalesi ya da kredi kartı gibi ödeme yöntemlerine göre birçok avantajı vardır. Bu avantajlardan biri ise zaman sınırlamasının bulunmamasıdır. Dilediğiniz zaman diliminde Bitcoin transferi gerçekleştirebilirsiniz. Diğer ödeme yöntemlerine göre hızlı bir şekilde transferler gerçekleşir. Ayrıca saklamak ve taşımak son derece basittir. Akıllı telefonunuza indireceğiniz Bitcoin cüzdanı sayesinde dilediğiniz tutarda paraları taşıyabilirsiniz. 

Yurtdışına seyahat yapanların genel olarak para değişim sırasında maliyet uygulandığı bilinir. Bu durum bitcoinde asla uygulanmaz. Para değişimi maliyeti asla uygulanmaz.

Herhangi bir ülkeye ait olan merkez bankasının baskısına tabii kalmıyor. Transferler sırasında asla ücret ya da komisyon alınmamaktadır. 


Binance Borsasına Ömür Boyu %10 Komisyon İndirimli Üye Olmak İçin TIKLA .

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski