Header Ads   Header Ads

Bitcoin ve Kripto Paralara Yatırım Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Bitcoin ve Kripto Paralara Yatırım Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


İnsanların hayatına 2009 yılından itibaren giren dijital para birimi Bitcoin günümüze kadar ciddi bir değere sahip olmuştur. Bitcoin diğer emtialar göre riski bir varlıktır ve parasını Bitcoin’e yatırım amaçlı olarak yatıran insanların zengin olma hikayesini duymuşsunuzdur. Zengin olan insanlar genel olarak Bitcoin de ki düşüşleri ve yükselişleri değerlendirerek bugünlere kadar getirmişlerdir. Bitcoin neredeyse 13 yaşında ve Bitcoin kullanan kullanıcı sayısı neredeyse artık 2002 yılındaki internet kullanan kullanıcı sayısı ile neredeyse kafa kafaya gitmektedir. Günümüzde Bitcoin popüler olduğu için de kullanıcı sayısının artış göstereceği tahmin edilmektedir. Bu yüzden Bitcoin’e yatırım yapmak isteyen yeni kullanıcılar için dikkat edilmesi gereken hakkında bazı kurallar belirledik. İşte kripto paralara yatırım yapılırken dikkat edilmesi gerekenler…
1-Bireysel Araştırma

Sosyal medyada Bitcoin hakkında tahminde bulunan sosyal medya fenomenleri var. Bitcoin hakkında tahminlerden bulunmak genel olarak yasal bir suç içermemektedir. Ancak yeni yatırım yapacak insanlar bu fenomenlerin yaptığı paylaşımlara göre davrandığı üzerine biriktirmiş olduğu parasını kaybedebiliyor. Burada önemli olan nokta ise kişinin yatırım yapacağı kripto paranın en ince detayına kadar araştırması gerekiyor. Kripto para piyasasında şöyle bir aldı vardır; örneğin dünyaca ünlü bir insan “şu kripto para 100 x yapacak “diye sosyal medyada bir gönderi paylaştığı zaman o insanın arkasından hemen hepsi kripto paranın geçmişini ve geleceğini araştırmadan yatırım yapıyor ve pek az insan o kripto paradan para kazanabiliyor. Buradan çıkarılacak ders de şudur; kulaktan dolma bilgiler bir yere kadar insanların işine yarayabilir, ancak bir kripto paraya yatırım yapmak için bireysel olarak araştırma en iyisi olacaktır. Çünkü kripto para piyasasında henüz belli regülasyonlar olmadığı üzerine insanları kandırma olasılığı daha yüksektir.2-Uygun Borsa veya Borsaları Seçmek

Bazı kripto borsaları olabiliyor insanların elinden parasını alıp kaçıyor bazı borsalar oluyor insanların güvenlerini kazanarak para kazandırabiliyor.2009 yılından günümüze kadar birçok kripto para borsası kurulmuştur ve yukarıda belirtildiği gibi henüz regülasyonlar olmadığı yüzünden birçok borsa dolandırıcılık suçundan kapanmıştır. Dolandırıcılık suçundan kapanana borsaları örnek olarak buraya yazmak isterdik ancak internet üzerinde belli kelimeler ile araştırıldığında sonuçları hemen ortaya çıkıyor. Bu başlıkta değinilmesi gereken nokta asıl şu. Kripto paralar 13 yaşına girdi ve başta Bitcoin olmak üzere birçok alt coin kripto piyasasında mevcuttur.


Binance Borsasına Ömür Boyu %10 Komisyon İndirimli Üye Olmak İçin TIKLA .


3-Projeleri İyi Araştırmak

Birinci başlıkta kripto paralar hakkında bireysel araştırmanın önemi vurgulanmıştır. Bitcoin’inin ardından gelen alt coinlerin genel olarak ne işe yaradıkları hakkında bir “whitelistleri bulunur, bu kavram genellikle o coinin ne vizyon ile çıktığı, coinin arzı ve kimler tarafından oluşturulduğuna vs... Dair her şeyi içermektedir. Piyasa binlerce alt coin var ve alt coinlerin kendilerine ait internet sitesinden projelerin detaylarına detaylarına ulaşmak mümkündür, fakat projelerin detaylarına ulaşmak için Coinmarketcap ve Coingecko gibi kripto para piyasası takip etmeye yarayan internet sitelerinin kullanılması tavsiye edilir.
4-Yatırımı Birden Kripto Paraya Dağıtmak

Kripto para borsasında binlerce coin var. Bazı alt coinlerin güçlü projeye ve ekosisteme sahip oluyor ve bazı alt coinler de bu güçlü projelerin eksikliklerini gidermek üzerine ortaya çıkıyor. Kripto para piyasasına girmek isteyen bir insanın yapması gereken tek bir şey; finansal okuryazarlığı geliştirmektir.

Finansal okuryazarlığı geliştirmek konusunda internet üzerinde birçok yazı var ancak finansal okur yazarlığın değindiği noktalardan birisi de elde olan bir paraya tek bir yere değil birden fazla yere dağıtarak para kaybetme riskini azaltmaktır. Kripto para piyasası çok volatileli olduğu üzerine tek bir coine yatırım yapmak tüm paranızın kaybetmenize neden olabilir. Bu yüzden yatırım yapmayı düşünüyorsanız paranızı projesini beğendiğiniz alt coinlere dağıtmayı unutmayın.
5-Grafikleri İyi Okumak

Klasik borsada olduğu gibi kripto para piyasasında grafikleri okumak çok önemlidir. Grafik okumak için temel ve teknik analiz, grafiğin yükselmesini belirleyen indikatörler ve son olarak da kripto para piyasasını belirleyen haberleri takip etmek gerekiyor. Haberleri takip etmenin önemini şöyle anlatmak gerekiyor. Piyasa yukarı yönlü işaretler verirken ve fiyatın artması ortam müsaitken aniden kötü bir haber geldiği vakit piyasa aşağı yöne doğru gidebiliyor.
6-Kaldıraçlı İşlemlerden Uzak Kalmak

Kripto para borsalarında iki türlü yatırım yapmak yöntemi vardır. Bunlar spot alım-satım işlemleri ve kaldıraçlı işlemler. Spot alım-satım genel olarak adet üzerinden gerçekleştirilir, kaldıraçlı işlemler de piyasasında yukarı mı aşağı mı gideceğine dair tahminde bulunarak parayı kısa yoldan en az olarak 2 katına katlama işlemine denir. İnsanoğlu olarak kolay yoldan para kazanma eğilimi kaldıraçlı işlemleri bir kumar aracı olarak görmesine neden oluyor. Kaldıraçlı işlemleri kullanmak istiyorsanız finansal okuryazarlığını iyi geliştirmeniz ve küçük miktar paralar ile kaldıraçlı işlem kullanmanız tavsiye edilir.
7-Uzun Vadeli Yatırımlar

Kripto para piyasası çok risk barındırdığı üzerine insanlar biriktirmiş olduğu paraları kaybedebiliyor. Bitcoin genel kripto para piyasasının ana etmeni olarak bilindiği üzerine düştüğü zaman diğer alt coinlerin fiyatını da düşürebiliyor. Bu etki Bitcoin’in spot fiyatı çıktığı zamanda geçerlidir. Günümüzde geleceğe doğru Bitcoin fiyatının artacağı üzerine bu piyasaya girmek isteyen bir insanın yapabileceği tek şey uzun vadeli düşünerek parça parça alım yapmasıdır. Böylece hem fazla para kaybetmez hem de ileride parasını katlayabilir.
Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski