Header Ads   Header Ads

Kripto Paraların Yakın Tarihi

 Kripto Paraların Yakın Tarihi

Kripto para birimleri, herhangi bir hükümet veya merkez bankası tarafından verilmeyen dijital veya sanal para birimleridir. "Kripto para birimi" terimi yanlış bir adlandırmadır çünkü para birimlerinin tümü kriptografik değildir. İlk kripto para birimi, 2008'de icat edilen ve 2009'da açık kaynaklı yazılım olarak tanıtılan Bitcoin'di.

Bitcoin şimdiye kadar yaratılmış ilk kripto para birimidir ve bugüne kadarki en popüler kripto para olmaya devam etmektedir. Neredeyse 10 yıldır var ve yakın zamanda durma planları olmadan hala güçleniyor.

Kripto para, hisse senetleri, tahviller, emtialar vb. gibi bir varlık sınıfı olarak görülebilir ancak aynı zamanda merkezi olmayan yapısı (hükümet kontrolü yok) ve düşük arzı (sadece 21 milyon bitcoin) gibi diğer varlık sınıflarından öne çıkmasını sağlayan bazı benzersiz özelliklere de sahiptir. 

İlk Kripto Para; Bitcoin

Bitcoin, ilk merkezi olmayan kripto para birimidir. 2009 yılında Satoshi Nakamoto yaratmıştır. Bitcoin, merkezi bir otorite veya işlemleri yöneten bankalar olmadan çalışmak için eşler arası bir sistem kullanır ve aracı olmadan online ödemeler için kullanılabilir.

İlk kripto para birimi, 2009 yılında icat edilen ve hala en popüler olan Bitcoin'di. Bitcoin, Aralık 2018'de 180 milyar dolarlık tahmini piyasa değeri ile dünyanın en popüler kripto para birimi idi. Ethereum, Aralık 2018'de tahmini 70 milyar dolarlık piyasa değeri olan bir başka popüler kripto para birimi idi.


Kripto para birimlerine olan talebin artması, kripto para birimleri arasında ticareti kolaylaştıran kripto para borsalarında hızlı bir artışa neden oldu. En popüler kripto para borsaları Coinbase, Kraken, Bittrex ve Bitfinex'tir.

Kripto para birimleri, bir merkez bankası veya hükümet tarafından verilmeyen dijital para birimleridir. İşlemleri güvence altına almak ve yeni birimlerin oluşturulmasını kontrol etmek için teknoloji kullanırlar.

Kripto para birimleri, bir merkez bankası veya hükümet tarafından verilmeyen dijital para birimleridir. İşlemleri güvence altına almak ve yeni birimlerin oluşturulmasını kontrol etmek için teknoloji kullanırlar. Dijital para birimleri 1990'lardan beri var, ancak son zamanlarda genel halk arasında popüler hale geldiler.

Kripto para birimleri, güçlü bilgisayarlarla zor matematik problemlerini çözmeyi ve ardından başarılı çözümler için madeni paralarla ödüllendirmeyi içeren madencilik yoluyla elde edilebilir. Kripto para madenciliği o kadar rekabetçi hale geldi ki, üst düzey bir bilgisayarın bir Bitcoin madenciliği yapması yaklaşık iki yıl veya bir Bitcoin madenciliği yapmak için mevcut oranlarda belli tutarda elektrik harcar.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski